Veliki potres magnitude 6.2 pogodio je središnju Hrvatsku 29.12.2020. U tom događaju stradalo je na desetke tisuća građevina. U selu Strašnik, samom epicentru potresa, nema gotovo nijedne kuće koja nije oštećena.
Iako je pomoć nastradalima počela stizati istog trena, osnovni problem mnogih obitelji je neizvjesnost. Kada će opet imati normalan krov nad glavom? Kada će hladnu i nesigurnu mobilnu kućicu zamijeniti pravim domom?
Inspirirani stoljetnom tradicijom drvene gradnje u ovom dijelu Hrvatske, istražili smo potencijale moderne drvene kuće. Saznali smo da i na drugim trusnim područjima u svijetu drvena arhitektura ima prioritet kao fleksibilna i prije svega sigurna.
Odlučili smo udružiti ideje i snage s građevinskim sektorom. Mi kao poznavatelji baštine i suvremena arhitektura kao jamac pouzdanosti, sigurnosti i održivosti.
Osmislili smo projekt suvremene drvene kuće koja je sigurna, ugodna za življenje i povoljna za održavanje. Odlučili smo sagraditi jednu kuću na principu ključ u ruke i učiniti to jednoj obitelji. To je obitelj Salamun na adresi Strašnik 66.
Iz njihovog svjedočanstva uvjerili smo se da smo na pravom putu. Jer ono što je njima potrebno je cjelokupno rješenje. Ne samo donirani građevinski materijal, nego stručni projekt i njegovo profesionalno izvođenje.
Za Salamune je to novi dom. Za nas model gradnje kuća za ostale obitelji.
Za vas? Ovo je prilika da pomognete jedno cjelovito i dugoročno rješenje. Jer ovo je kuća inspirirana lokalnom tradicijom a sagrađena suvremenom tehnologijom. Kuća čiji materijal dolazi iz lokalnih pilana, i kuća građena trudom lokalnih djelatnika.
Da, naša vizija uključuje i očuvanje lokalnog gospodarstva. Jer jedini način da obnovimo dijelove Hrvatske nakon potresa je da pružimo ljudimo pravu priliku: gdje će živjeti i od čega će živjeti.
Uključite se u našu akciju gradnje suvremene drvene kuće na adresi Strašnik 66.
Što projekt uključuje
Projekt Strašnik 66 sastoji se od dva jednako važna elementa. S jedne je strane to izgradnja suvremene, sigurne i samoodržive drvene kuće. A s druge i podizanje svijesti o važnosti revalorizacije drvene arhitekture, na način da se tradicijska gradnja reinterpretira i izvede u suvremenim tehnologijama.
Kuća koja će stajati u Strašniku 66 bit će ujedno i model za ostale suvremene drvene kuće koje su se pokazale idealnima u seizmološki aktivnim područjima.
Projekt predstavlja cjelokupno rješenje za potrebe obitelji Salamun, čija stara kuća s crvenom naljepnicom nije uporabljiva.
Kuća koju gradimo imat će 130 m2 bruto, odnosno 95 m2 neto iskoristivog prostora. U njoj će živjeti 5 članova obitelji: otac, majka, sin, kći i baka. Velika je vjerojatnost da će im se i djed po majčinoj strani pridružiti s obzirom da je i njegova kuća stradala.
Prema EU standardima i Zakonu o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, predviđena veličina kuće za obitelji od 5 i više članova je minimum 85 m2.
Osim drveta kao sigurnog i fleksibilnog građevinskog materijala, ova kuća ima nekoliko odlika zbog kojih je energetski učinkovita. Kuća ima dvije vrste solarnih panela (za toplu vodu i za proizvodnju struje), pročišćivač vode i zidove debljine 60 cm s ventiliranom fasadom koji doprinose maksimalnom očuvanju energije.
Detaljni koraci u izgradnji kuće uključuju:
- izrada idejnog i glavnog izvedebenog projekta
- ishođenje građevinske dozvole i ostalih zakonom propisanih dokumenata
- rušenje stare kuće
- nadzor nad gradnjom
- izvođenje radova
- vođenje projekta gradnje
- geodetske izmjere
- ishođenje uporabne dozvole
- komunalni vodni doprinosi
- upis u zemljišne knjige i katastar
- unutarnje uređenje, namještanje i opremanje kuće aparatima
- administrativo vođenje projekta
- izrada video zapisa o provođenju projekta i informiranja donatora
- izrada dokumentarnog filma u svrhu promocije Strašnika 66 kao modela za buduće kuće
- PDV na materijale i gradnju
- troškovi platforme i bankovnih transfera
Koliko projekt košta
Procjena potrebnih donacija je 125,000.00 Eura, a ona uključuje sve stavke iz prethodnog poglavlja.
Sve donacije iznad ove sume prebacuju se u budžet za izgradnju novih kuća po modelu Strašnik 66.
Ukoliko se skupi manje od potrebne sume, novac će se proslijediti udrugama koje djeluju na potresom pogođenim područjima a čiji su projekti slični ovome. Upravni odbor Društva donijeti će konačnu odluku koliko i kojim će se udrugama donacije preusmjeriti te će o tome izvijestiti na svojim stranicama.